Şampiyonluk kasayı doldurdu

Trendyol Süper Lig’de sezonun son haftası nefesleri kesti. Haftaya lider giren Galatasaray, Konyaspor deplasmanında 3-2 galip geldi. İstanbulspor’u evinde ağırlayan Fenerbahçe ise rahat bir galibiyetle 3 puanın sahibi oldu.

Bu sonuçlarla birlikte nefesleri kesen sezonun son haftasında şampiyon olan Galatasaray, tarihi bir başarı elde etti.

Ligde üst üste ikinci kez şampiyon olan Galatasaray, elde ettiği zaferle birlikte unutulmayacak bir şampiyonluğu tarihine altın harflerle yazdı.

İŞTE GALATASARAY’IN KAZANDIĞI GELİR

Galatasaray, bu şampiyonlukla birlikte Süper Lig’de 250 milyon liraya yakın bir geliri kasasına koyacak.

Sarı-kırmızılı ekip, 38 milyon 30 bin lira lige katılım, 23 şampiyonluğu karşılığında 77 milyon 625 bin lira da “şampiyonlar payı” bedeli elde etti.

Süper Lig’de 38 hafta sonunda 33 galibiyet, 3 beraberliği bulunan Galartasaray, performans primi olarak ise 80 milyon 860 bin lira kazandı.

“Cimbom” söz konusu kalemlerden toplamda 196 milyon 515 bin lira geliri garantiledi.

Yayın bedelinde federasyon ve alt ligler payı çıktıktan sonra kalan miktardan kulüplere belli kriterlere göre ödeme yapılıyor.

Buna göre lige katılım payı olarak 38 milyon 30 bin lira, daha önce yaşanan her şampiyonluk için 3 milyon 375 bin lira, her galibiyet için 2 milyon 488 bin, her beraberlik için ise galibiyet priminin yarısı ödeniyor.

ŞAMPİYONLUK PRİMİ YAKLAŞIK 40 MİLYON LİRA

Galatasaray- Konyaspor maçında şampiyonluğunu da ilan ederek şampiyonluk primi olarak yaklaşık 40 milyon lira kazandı.

Yayın havuzundaki gelirin yüzde 6’sı, sezon sonunda ilk altı sırayı alacak takımlar arasında kademeli şekilde paylaştırılacak.

Toplamda 123 milyon 341 bin liranın dağıtılacağı bu kalemde, şampiyonluğa uzanan takıma 39,8 milyon lira verilecek.

Şu ana kadar yaklaşık 200 milyon lira kazanan Galatasaray şampiyonluğun ardından 40 milyon liraya yakın bir gelir daha elde etti.

Galatasaray’ın bu primleri alması durumunda toplam geliri 243 milyon 779 bin liraya çıkacak. Bu rakam, 20 takım arasında dağıtılacak toplam yayın gelirinin de yaklaşık yüzde 12’sine denk geliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir